Psychoterapia rodzin



Celem psychoterapii rodziny jest zawsze zdrowie jednej lub kilku spośród tworzących ją osób.
Dostrzeżenie specyfiki systemu rodziny, czynników wpływających na powstawanie zaburzeń jednostki, zabezpieczając terapeutów przed błędem spostrzegania innych jej członków z perspektywy tylko jednej osoby, zazwyczaj tej, która prezentuje się jako chora lub jest przedstawiana terapeutom jako osoba wymagająca leczenia itp.
Założenia psychoterapii rodzin
— Życie psychiczne jednostki uzależnione jest od kontekstu społecznego, w jakim ona żyje.
Jednostka wpływa na kontekst społeczny i równocześnie pozostaje pod jego wpływem.
— Najważniejszą grupą społeczną dla człowieka jest jego rodzina. Organizacja i struktura rodziny określa zachowania oraz intrapsychiczne procesy zachodzące u członków systemu rodzinnego.
 Zmiany w strukturze rodziny wywołują zmiany w jednostce.
— Gdy terapeuta pracuje z pacjentem lub jego rodziną, jego zachowanie staje się częścią kontekstu społecznego.
Terapeuta i rodzina tworzą nowy, terapeutyczny system, który wyznacza zachowania swoich członków.
Psychoterapia par
Terapia par jest także „psychoterapią rodziny” tworzonej przez partnerów ma również za zadanie zmianę struktury relacji między partnerami i zarazem funkcjonowania każdego z nich. Przebiega jednak na ogół w nieco innych warunkach, gdyż mamy tu do czynienia z tylko jedną relacją w odróżnieniu od sieci relacji istniejących między członkami wieloosobowej grupy rodzinnej.
 Założenia psychoterapii kompleksowej
Terapia kompleksowa  - leczeniem pacjentów zajmować się kilka współdziałających osób.
Jak się jednak wydaje, łączenie różnych form leczenia znacznie zwiększa możliwości uzyskania pożądanych zmian. Psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna są łączone z farmakoterapią, a jeśli leczenie toczy się w warunkach oddziału całodobowego lub dziennego, także z oddziaływaniem społeczności pacjentów i personelu.