Formy pomocy psychologicznej


Psychoterapia
Specjalistyczna metoda oddziaływania, polegająca na celowym, świadomym i programowym oddziaływaniu psychologicznym w celu zmniejszenia lub usunięcia zaburzeń zachowania i objawów somatycznych oraz ich psychospołecznych przyczyn.

Wyjaśnienia:
· „celowe” – jest cel; wspólny dla klienta i terapeuty;
· „świadome” – metoda świadomie dobrana do problemu
· „programowe” – praca z klientem wg jakiegoś schematu, planu (zmiana metody tylko jeżeli aktualna psychoterapia  nie jest skuteczna)
· „zaburzeń zachowania i objawów somatycznych” – dusza i ciało to jedność; zajmujemy się tym i tym
· „zmniejszenia lub usunięcia…” – zmniejszenie zaburzenia; zlikwidowanie zaburzenia; zlikwidowanie przyczyn zaburzenia

Interwencja kryzysowa
Jest to pomoc w zdarzeniach nagłych skierowana na podtrzymanie emocjonalne, poprawę rozumienia sytuacji, izolację od tej zagrażającej sytuacji oraz przekazanie gotowych sposobów rozwiązania problemów.

Wyjaśnienia:
-  „sytuacje nagłe”
- naturalne mają charakter nagły, katastrofy typu trzęsienie ziemi, powódź, huragan
- nienaturalne spowodowane przez człowieka: katastrofa kolejowa, napad z pobiciem, gwałt
- indywidualne dotyczy jednej osoby
- zbiorowe dotyczy jakiejś części społeczeństwa
Ludzie na ogół lepiej radzą sobie w sytuacjach naturalnych niż nienaturalnych.
· „podtrzymanie emocjonalne” na podtrzymanie stanu emocjonalnego, zatrzymanie go na takim poziomie jaki jest, żeby się nie pogorszył (jeżeli osoba płacze to żeby nie wpadła w rozpacz); nie jest to działanie na poprawę stanu emocjonalnego (to już jest terapia)
· „poprawa zrozumienia sytuacji” wychwycić błędy w myśleniu ofiary, aby nie wiązała nieprawdziwych przyczyn z tym co się stało (zgwałcono mnie, ale to nie moja wina !!)
· „izolacja od zdarzenia” jeżeli się da to na samym początku wywiezienie ofiary z miejsca zdarzenia (ewakuacja powodźowiczów, ale ewakuacja do miejsca gdzie tej powodzi nie ma)
· „przekazywanie gotowych sposobów rozwiązań” nie pytamy się osoby jak chce rozwiązać ten problem, tylko mówimy jej, co ma zrobić; najlepiej instrukcje postępowania dać na piśmie; w przypadku pobicia – proszę złożyć donos na policje (to jak osoba postąpi zależy już od niej

INTERWENCJA KRYZYSOWA jak karetka pogotowia udziela tylko niezbędnej, szybkiej, ograniczonej czasem pomocy.

Doradztwo
- strategia instruktarzowa (Dajemy procedury postępowania; tak postępować w życiu, aby osiągnąć cel )- strategia informacyjna (co?, gdzie?, kiedy?, jak?... można zmienić swój stan; również emocjonalny
- strategia konfrontacyjna (Zachęta do wykonywania procedur, dajemy rady podwyższamy poprzeczkę, żeby człowiek zrobił cos więcej niż dotychczas (prowadzi do odblokowania człowiek robi coś, bo nic go nie hamuje)
- strategia oczyszczająca (Odblokowanie uwięzionych emocji (uwolnienie złości i niechęci do partnera)
- strategia podtrzymująca (Podtrzymanie rozwoju osobowości; nacisk na mocne strony klienta)

PREWENCJA
Działalność wykorzystująca psychospołeczne mechanizmy ułatwiające potencjał rozwojowy jednostki. A także zapobieganie występowaniu zaburzeń Inaczej można ją nazwać profilaktyką wtórną;
Akcje takie kierowane są najczęściej do grup ryzyka ze zwiększonym prawdopodobieństwem uaktywnienia się procesu psychospołecznego. Celem ich jest również minimalizowanie zaburzeń.

Profilaktyka
To tzw. trening zachowań czyli jak się zachować, jak się odnaleźć, jak powiedzieć „nie”. A jeżeli kontakt z np. narkotykiem już wystąpił uczy umiejętności wzięcia odpowiedzialności za swoje działania.

Rehabilitacja psychologiczna:
- oddziaływanie celowe, świadome, programowe,
- polega na max przygotowaniu jednostki do funkcjonowania społecznego, w otoczeniu,
- optymalne przystosowanie psychiczne do rzeczywistości (z faktu posiadanej niepełnosprawności).

Mechanizmy ułatwiające radzenie sobie z niepełnosprawnością:
- kompensacja- kształcimy inną umiejętność w zamian za utraconą,
- substytucja- zastępowanie tego co utraciliśmy w jakąś wersje podobną,
- reorganizacja- zmiana środowiska w taki sposób aby ta osoba (niekoniecznie w taki sam sposób) mogła dalej tę umiejętność używać, modyfikacja środowiska.
Te mechanizmy oddziałują na lepsze przystosowanie się do choroby, ułatwiają funkcjonowanie.